Kutsu Teekkaripurjehtijoiden vaalikokoukseen 1.12. kello 17 alkaen.

Tervehdys!

Teekkaripurjehtijoiden vaalikokous järjestetään perjantaina 1.12. kello 17 alkaen Otakaari 20 isolla puolella Otaniemessä. Kaikki jäsenet ovat tervetulleita paikalle! Kokouksessa valitaan uusi hallitus ja toimihenkilöt, päätetään jäsenmaksut ensi vuodelle, sekä päätetään s/y Triptonicin myynnistä, mistä lisää alla.

Kukin johtis määrittelee hallituksen jäsenten vastuualueet järjestäytyessään toimikautensa alussa. Nykyisen johtiksen kokemuksen perusteella johtiksen jäsenten tehtäviin voisivat kuulua esimerkiksi venekohtaisen pääveneenhoitajan, sihteerin, rahastonhoitajan ja tiedottajan tehtävät.

Ilmoittaa kiinnostuksesi hallitus ja toimihenkilöpaikkoihin, erityisesti veneenhoidon tiimiin ja puosutiimiin kaivataan aktiiveja. Älä epäröi vaan suuntaa rohkeasti osoitteeseen:
https://goo.gl/forms/oYBM2KMi6wYSw0qe2

KOKOUSKUTSU

Teekkaripurjehtijat ry, yhdistyksen vaalikokous

Aika: pe 1.12.2017 klo 17 alkaen.
Paikka: Otakaari 20: Isolla puolella, 02150 Espoo

ESITYSLISTA

  1. Kokouksen avaus
  2. Kokouksen järjestyminen
  3. Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  4. Valitaan teekkaripurjehtijoiden kommodori, sihteeri ja rahastonhoitaja, sekä kahdesta kuuteen (2-6) hallituksen jäsentä toimikaudelle 2018
  5. Valitaan kaksi toiminnantarkastajaa ja heidän henkilökohtaiset varahenkilönsä kaudelle 2018
  6. Teekkaripurjehtijoiden toimihenkilöiden valinta kaudelle 2018
  7. Määrätään Teekkaripurjehtijoiden jäsenmaksujen suuruudet kaudelle 2018
  8. Päätetään s/y Triptonicin myynnistä ja kerhon köliveneiden lukumäärän laskemisesta kahteen
  9. Muut esille tulevat asiat
  10. Kokouksen päättäminen

Pohjustusta s/y Triptonicin myyntiin:

s/y Triptonicin myyntiä käsiteltiin yhdistyksen ylimääräisessä kokouksessa 11.10. Ajatuksena myynnin taustalla on ollut huoli veneen ikääntymisestä ja kunnosta, tulisiko vene myydä vielä kun siitä saisi paremman hinnan? Tällä hetkellä yhdistyksen varallisuus tuskin kuitenkaan riittää hankkimaan veneelle korvaajaa saman tien.

Ylimääräisessä kokouksessa nousi myös huoli purjehtijakurssien laskevasta suosiosta, sekä talkooresurssien vähenemisestä, mitkä aiheuttavat haasteita usean veneen kunnossapidossa. Kokouksessa päätettiin käsitellä päätös veneen myynnistä tulevassa vaalikokouksessa ja sitä ennen tiedustella kyselyllä jäsenistön kantaa asiaan. Kysely päättyi hiljattain, tulokset julkaistaan ennen kokousta jäsenistölle päätöksenteon tueksi.

Hallitus ehdottaa s/y Triptonicin myymistä ja köliveneiden lukumäärän laskemista kahteen, kunnes kerholla on varaa ostaa korvaaja tilalle. Toivomme, että yhdistyksen jäsenet tutustuvat toimitettavaan materiaaliin ja tulevat sankoin joukoin antamaan äänensä hankkeen puolesta tai vastaan.

Terkuin,
Henri Hyttinen
Kommodori
Teekkaripurjehtijat ry